Dżiga Wiertow – Muzeum Tymczasowe, Muzeum Kinematografii w Odessie, Ukraina

od 13 czerwca 2012 do 19 czerwca 2012
wystawa indywidualna

Kurator: Monika Szewczyk
Miejsce: Muzeum Kina, Odessa, Ukraina
Organizatorzy: Galeria Arsenał, Instytut Polski w Kijowie

Projekt "Muzeum Tymczasowe Wiertow" składa się z kilku elementów, które stanową fikcyjną rekonstrukcję pism, notatek i zdjęć Dziga Wiertowa. 
Aleksandra Czerniawska rozpoczęła pracę na projektem w 2008 roku. Bezpośrednim impulsem była informacja o tym, że Dziga Wiertow pochodził z Białegostoku, a jednocześnie w mieście tym nie ma po nim prawie pamiątek. W internecie znalazła fotografię jednej strony jego scenopisu i oglądając film rekonstruowała resztę. Rysunkom towarzyszą rękopisy i sztucznie postarzane odbitki zdjęć. 

Cała ta struktura jest jednak zatruta ziarnem fikcji. Autorka wymyśliła postać towarzyszącą Wiertowowi, która pojawia się obok niego na zdjęciach i gdzieś na marginesach tej narracji. Wciela się w tą postać, aby zbliżyć się do Wiertowa osobiście. 

Projekt był pokazywany w miejscach związanych z biografią Wiertowa, co buduje kolejny poziom tej historyczno-fikcyjnej intrygi. Miał swoją odsłonę w Białymstoku, gdzie Wiertow urodził się i wychował oraz w Petersburgu, gdzie studiował na uniwersytecie. Jest to bardzo interesującą przygodą, dalej podążać jego tropami do Odessy, gdzie powstał jego najlepszy film "Człowiek z kamerą".